+90 (212) 671 20 21
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Halluks Valgus Ameliyatı

1.447 kez görüntülendi

Halluks Valgus ameliyatları çok ağrılı mı?

Halluks valgusun en etkin tedavisi cerrahi düzeltmelerdir. Yapılacak işlemler kemiklerde kesiler gerektirdiği için ameliyat sırasında etkin bir anestezi uygulanmalıdır. Bu konuda deneyimli bir ortopedi-anestezi ekibinin ameliyat sırasında ve sonrasında alacağı önlemlerle operasyon sonrası genelde çok sıkıntı olmaksızın geçirilebilmektedir.

Ağrısız bir tedavi için ameliyat sırasında anesteziye ek olarak, ayak özel yöntemlerle uyuşturulabilmektedir. Ayrıca ameliyat sonrasında hastanın kendisinin kontrol edebileceği ilaç veren cihazlarla ilk gün sorunsuz geçirilebilmektedir.

Ameliyat sonrasında ne kadar süre ayak üzerine basmamalı?

Halluks valgus ameliyatlarında kemik düzeltmeleri yapıldığı için, ameliyat edilen parmağın üzerine kemik iyileşmesi tamamlanana kadar yük verilmesi uygun değildir. Bu genelde altı haftalık bir dönemdir. Bu sırada hastaya verilecek özel ayakkabılarla sadece topuğa basarak yürünmesine izin verilebilmektedir. Topuğa basarak hasta operasyondan hemen sonra ayağa kalkıp kendi kişisel ihtiyaçlarını giderebilmektedir. Ancak, ayak çevresinde şişlik oluşabileceği için hastanın uzun süre ayağının aşağıya sarkıtılmaması önemlidir.

Ameliyattan ne kadar sonra ayakkabı giyilebilir? Topuklu ayakkabı giyilebilir mi?

Kemik iyileşmesi tamamlandıktan sonra hastanın günlük ayakkabılarını giymesi mümkündür. Bu süre genelde altı haftadır. Ayak şişliğinin inmesinden sonra başparmak ekleminde kıkırdak bozukluğu yok ise hastaların topuklu ayakkabı giymesinde sakınca yoktur. Ancak uzun süreli rahatsız ayakkabılar giyilmesi önerilmemektedir.

Halluks valgus ameliyatı sonrasında spor yapılabilir mi?

Kemik iyileşmesi tamamlandıktan sonra ayak başparmak hareketleri yaklaşık 2-3 ay içinde tekrar kazanılabilmektedir. Bu süreden sonra hastanın aktif spor yapmasında sakınca yoktur.

Halluks valgus hastalığı ameliyattan sonra tekrarlar mı?

Ayak başparmağının şekil bozukluğu cerrahi olarak düzeltildikten sonra eğer hastada ayak mekaniğini bozan başka bir sebep yok ise tekrarlamaz. Yetersiz yapılan ya da hastalığı ortaya çıkaran sebep göz önüne alınmadan yapılan cerrahilerden sonra tekrarlama riski daha yüksektir. Tekrarlama riski hastalığın tipine ve yapılacak cerrahinin şekline göre değişkenlik gösterir.

Yapılan araştırmalar, doğru cerrahi ile, hastaların çok büyük bir çoğunluğunun halluks valgus cerrahisi sonrasında eskisine göre çok daha iyi hissettiklerini göstermiştir. Bu ameliyatlar Avrupa ve Amerika’da en sık yapılan ortopedik girişimler arasındadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?