+90 (212) 671 20 21
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Club Foot Nedir?

3.147 kez görüntülendi

Club Foot

Doğuştan çarpık ayak (Club foot, Clubfoot, Pes Ekinovarus, Yumru ayak) olarak bilinen tek ya da her iki ayakta görülebilen doğumsal bir deformitedir. Kısaca PEV olarak da bilinir. Etkilenen ayak ya da ayaklar bilekten içeri dönük şekildedir. Tedavi edilmez ise kişi ancak bileğinin üstünde ya da ayağının yan tarafına basarak yürüyebilir. Bununla birlikte tedaviyle hastaların çok büyük çoğunluğu çocukluk döneminin ilk yıllarında düzelir.

Ayakta en sık rastlanan doğumsal deformitelerden biridir ve ortalama her 1000 doğumda 1 görülür. Vakaların yarısı her iki ayakta (bilateral) diğer yarısı ise tek ayakta (unilateral)görülür. Erkek bebeklerde, kızlara oranla görülme riski daha fazladır. Tek ayak deformitelerinde, söz konusu ayak diğer ayaktan daha küçük kalabilir.

Bazen tedavisi çok daha basit olan, doktor takibi eşliğinde kendiliğinden de düzelebilen, ana rahminde bebeğin duruşundan kaynaklanan geçici bir pozisyonel şekil bozukluğu olan Metatarsus Adduktus (Postural- pozisyonel PEV ) ile karıştırılabilir.

Tedavi Yöntemleri

Deformite anne karnında tespit edilmiş olsa dahi bebek dünyaya gelmeden yapılabilecek herhangi bir müdahale yöntemi yoktur. Bebek dünyaya geldikten sonra en kısa sürede tedaviye başlanmalıdır. Bugüne kadar uygulanmış ana tedavi yöntemleri aşağıdaki şekilde 3 ana başlıktadır. Fakat bu yöntemlerden en yaygın olanı ve Amerikan Ortopedik Cerrahlar Akademisi tarafından da ilk uygulanacak yöntem olarak önerilen Ponseti metotudur.

Bütün bu tedavinin bu metot konusunda eğitim almış ve tecrübeli ortopedi doktorları tarafından uygulanmalıdır. Ayrıca tedavinin başarısı ailenin bu tedaviye sıkı sıkıya bağlı olması ile de direkt ilgilidir.

Cerrahi Yöntem
2000’li yıllardan önce oldukça yaygın olan tedavi yöntemi idi. Daha sonraları Ponseti metodu gibi daha yüksek başarı sağlayan tekniklerden sonra ilk uygulanan tedavi olma seçeneği oldukça azaldı. Deformitenin dirençli pev olarak da adlandırılan düzelmenin tam olarak sağlanmadığı vakalarında veya bu deformiteye başka deformitelerin de eşlik ettiği durumlarda halen uygulanmaktadır.

Ponseti metotu

Clubfoot
Bu metot Dr. Ignacio V. Ponseti tarafından doktorluk yaptığı dönemde eski cerrahi yöntemlerin uzun vadeli başarısızlıklarına karşı olarak, varolan manipülasyon teknikleri geliştirilerek uygulanmış ve ancak emekli olduktan sonra 1996’da “Congenital Clubfoot: Fundamentals of Treatment” kitabını yayımladıktan sonra dünya çapında kabul görmüştür.

 

Tedavinin önemli bir parçası olan pev ayakkabı ve ateli ürünümüzü inceleyiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM

 1. Mahmut dedi ki:

  40 yaşındayım sol ayağımda pev var bunun için bir ürün var mı

  1. admin dedi ki:

   Merhaba,

   Malesef ürün gruplarımız çocuklara yöneliktir. Yetişkinler için ortez protez merkezleri ile görüşmeniz gerekmektedir.

 2. Muhammet dedi ki:

  Merhaba iyi günler bebeğim 3 buçuk aylık her iki ayağı pev ekinovarus ayakkabı kullanıyor silikon çorap gidecekmiş sizde varmdır

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?